भारतबाट रेल आउने भएपछि जनकपुरको जीवनशैली परिवर्तन हुने अपेक्षा, स्थानीय उत्साहित

#जनकपुर-जयनगर रेलवे
#जनकपुर-जयनगर रेलवे

एजेन्सी : जनकपुर-जयनगर रेलवेको निर्माण कार्य भइरहेकोप्रति जनकपुरबासीहरु निकै उत्साहित भएका छन् । उक्त रेलवेले जनकपुरका नागरिकको जीवनशैलीमा सुधार हुने कुरामा जनकपुरबासी विश्वस्त छन् ।

नेपालको जनकपुर र भारतको जयनगरबीचको प्रत्यक्ष रेल जडान स्थापना हुने बित्तिकै भाडा शुल्कमा कटौतीसँगै सामानहरु कम मूल्यमा पाइने जनाइएको छ।

“जनकपुर-जयनगर जोड्ने रेलमार्ग सम्पन्‍न हुने समय आइसकेकोले हामी धेरै उत्साहित छौं । बक्सले यहाँ ट्र्याक गरिसकेपछि हामीले आफ्नो सामान ल्याउन लामो यात्रा गर्नु पर्दैन, जसबाट लागत घट्ने छ र हामी त्यसबाट बनेको बचतमा अन्य चीजहरूमा लगानी गर्न सक्दछौं, ” स्थानीय जनकपुर रेलवे स्टेशन नजिककैका एक व्यापारी राम पासवानले भने ।

भारत सरकारले जनकपुर-जयनगर जोड्ने ब्रोडगेज रेलमार्गको निर्माण कार्य सुरु गरिसकेको छ भने दुई देशबीचमा स्थल यातायाता सहज पारिएको छ । साथै, हिमालयन मुलुक नेपालका विभिन्‍न सहरहरू जोड्ने भारतीय सहायतामा रेलवे लाइनको पाँच इनल्याण्ड लाइन निर्माण भइरहेको छ ।

पहिलो चरणमा जोगबनी-विराटनगर र जनकपुर-बर्दिवासबीच निर्माण कार्य भइरहेको छ । भारत सरकारले जयनगर-जनकपुर-बर्दिवास रेलवे ट्रयाक निर्माणका लागि पाँच सय करोढ रुपैयाँ उपलब्ध गराउने प्रतिबद्धता व्यक्त गरेको छ ।

रेलवे लिंकका लागि पूर्वाधारहरूको निर्माण कार्य आगामी वर्ष सम्पन्‍न हुने अपेक्षा गरिएको भए पनि कोभिड-१९ महामारीले परियोजनाको निर्माणमा बाधा पुर्‍याइरहेको छ । तर यसले खास गरी जनकपुर र वरपरका मानिसहरूलाई ठूलो आशा प्रदान गरेको छ ।

“जनकपुर-जयनगर रेलवे सुरु भएदेखि नै सामानको मूल्य घट्दै जान्छ र मानिसहरूले पैसा बचत गर्न र केही अन्य कुरामा लगानी गर्न सक्दछन् । यसका अतिरिक्त टेक्नोलोजी र सीपको क्षेत्रमा पनि नेपालले द्रुत गतिमा प्रगति गर्ने छ, ”रेल विभागका प्रवक्ता अमन चित्रकारले भने ।