अमेरिकी उपराष्ट्रपतिबीचको बहसमा कम्युनिष्ट राष्ट्रको बारेको प्रश्‍नमा चिनियाँ सेन्सर

बेइजिङ । अमेरिकी उपराष्ट्रपति निवार्चनको पूर्वसन्ध्यामा भएको पहिलो औपचारिक बहसमा उपराष्ट्रपतिको उमेदवार माइक पेन्सलाई कम्युनिस्ट राष्ट्रबारे सोधिएको प्रश्‍नलाई चीन सरकारले सेन्सर गरेको छ ।

अमेरिकी उप-राष्ट्रपति बहसमा उपराष्ट्रपति माइक पेन्स र उनको प्रतिद्वन्द्वी कमला ह्यारिसबीच राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पको कोरोना भाइरस महामारीको नियन्त्रणका बारेमा तीव्ररुपमा तर्कवितर्कहरु भएका छन् ।

चीनका सेन्सरहरूले उपराष्ट्रपति पदको बहसको लाइभ कभरेज ब्लक गर्दै माइक पेंसलाई कम्युनिष्ट राष्ट्रको बारेमा प्रश्‍न सोधिएको अंश काटिएको छ ।

“यस अवरोधले सीएनएनजस्तो च्यानलमा पहुँच भएको चीनमा थोरै मानिसलाई मात्र प्रभाव पार्‍यो, जुन केही होटेलमा उपलब्ध थिए । ह्यारिसले आफ्नो जवाफ सुरू गरेपछि यसमा फर्केर आयो, जुन ट्रम्प प्रशासनको चीनप्रतिको दृष्टिकोणमा केन्द्रित छ र उनले भनिन्, “परिणामस्वरूप अमेरिकी जीवन, अमेरिकी रोजगार र अमेरिकाको स्थिति खस्कियो ।”

“स्क्रिन विशेषता र बार र सबै क्याप्सन सन्देश, संकेत छैन । यो सेन्सरसिपले बेइजिङको सूचनालाई नियन्त्रण गर्न नसक्ने जानकारीको ज्वलन्त उदाहरण प्रस्तुत भएको छ । यसमा देशको सबैभन्दा ठूलो व्यापारिक साझेदारसँगको सम्बन्धमा सम्भावित महत्त्वपूर्ण अन्तरदृष्टि समावेश भएपनि पनि सेन्सर गरिएको छ,” फक्स न्यूजले रिपोर्टमा भनिएको छ ।

“चीनमा रहेका सेन्सरहरू देशका नेताहरूको आलोचना रोक्न, तियानमेन स्क्वायर नरसंहारजस्ता ऐतिहासिक घटनाहरू वा सरकारसँग प्रतिरोधको आयोजन गर्न सक्ने कुनै पनि वार्तालापमा द्रुत गतिमा अघि बढिरहेको छ,” यसले थपे।