चिनियाँले सान राज्यमा तारबार लगाएपछि म्यानमारसँगको सीमा विवाद चर्कियो 

नायप्याट । चीनले म्यानमारको शान राज्यको सीमा क्षेत्रमा तारबार लगाएपछि पछिल्लो सीमा विवाद चर्किएको छ । चिनियाँ पक्षले म्यानमारको सान राज्यमा तारबार लगाएको विषयमा म्यामारको सेनाले चिनियाँ अधिकारीहरुलाई पत्र पठाएका छन् ।

म्यानमार सेनाका प्रवक्ता मेजर जनरल जा मिन तुनले म्यानमारको सञ्‍चारमाध्यम इरावड्डीसँग कुराकानी गर्दै चिनियाँ पक्षकले म्यानमारको शान राज्यको सीमा क्षेत्र लउकाकीमा तारबार लगाएको विषयमा चिनियाँ अधिकारीहरुलाई पत्र पठाएको जानकारी दिएका हुन् ।

चिनियाँ अधिकारीहरूले नोभेम्बर १७ आइतबारदेखि सीमा पोष्ट बीपी १२५ नजिक, बीपी १२१ र बीपी १२२ नजिकका चौकीहरू निर्माण गर्न थालेका थिए । चीनले कोभिड-१९ महामारीका बीच म्यानमारमाथि अवैध सीमा नाकाबन्दी गरेको छ ।

“स्थानीय बटालियनले चिनियाँ पक्षलाई आपत्ति पत्र पठाएको छ । हामीले चीन-म्यानमार सीमामा १९६१ को सन्धिमा आधारित आपत्ति जनाएका छौं,” मेजर जनरल जाव मिन टुनले भने ।

सन्धिको एक प्रावधानले तोकेको छ कि कुनै पनि पट्टि सीमांकन रेखाको १० मिटरभित्र संरचना निर्माण गर्न मिल्दैन । कोकाङ एसएजेडका अध्यक्ष झाओ ते चाङले सेनाले कोकाङ प्रशासकहरूको आपत्तिपत्र प्राप्त गरेपछि चीनले निर्माण कार्य स्थगित गर्‍यो ।

कोकाङका अधिकारीहरूले पनि उक्त साइटको भ्रमण गरे र निर्माण कार्यमा संलग्‍न चिनियाँ अधिकारीहरूसँग वार्ता गरे । चीनका अनुसार अवैध प्रवेशद्वारहरूलाई कुनै पनि दिशातिर पार गर्नबाट रोक्न महामारीको फैलावट रोक्न सीमा क्षेत्रहरूमा बारहरू निर्माण गरिएको हो ।

यद्यपि एक लउकाकी निवासीले नाम न छाप्‍न शर्तमा भने कि यदि एक पक्षले सीमानामा फेन्सिंगको काम गर्न चाहान्छ भने अर्को पक्षलाई पहिल्यै सूचना दिनु पर्छ । शान राज्यको मोंग्सु टाउनशिपका तल्लो सदनका सभासद् साई तुन ऐले भने, “बारहरु निर्माणको लागि चीनको एकतर्फका कदमले दुई देशबीचको शक्ति असंतुलन झल्काउँछ ।”

उत्तरी सान राज्य र चीनबीचको सीमा विवाद २०१८ पछि देखि सुरु बन्द भएको छ । चीनको म्यानमार पक्षलाई सूचित नगरी शान स्टेटको उत्तरी सीमामा बारम्बार पर्खाल र फ्ल्यागपूलहरू तनावको लामो स्रोत हो ।