२६/११ मुम्बई आक्रमण : इजरायलद्वारा न्यायको माग गर्दै पीडितप्रति सम्मान व्यक्त

जुरुसलेम । इजरायलीहरुले २६/११ को मुम्बई आतंकवादी हमलाका पीडितहरुको सम्मानमा लागि एक समारोह आयोजना गरेको छ । मुम्बई नरसंहारका दोषीहरुलाई कारबाहीको माग गर्दै पीडितहरुप्रति सम्मान व्यक्त गरेका हुन् ।

इजरायलीहरू र भारतीय विद्यार्थीहरूले बुधवार जेरुसलेम, रहोभोट र तेल अवीवमा पीडितलाई सम्मान व्यक्त गर्दै बिहेशेवा र एलाटमा समारोहहरूको आयोजना गरेका छन् ।

जुममार्तफ गरिएको भर्चुअल समारोहमा उक्त घटनाका पीडितहरुको पूर्ण विवरण संकलन गरी आवश्यक क्षतिपूर्तिका साथै न्याय दिनुपर्नेमा सहभागीहरुले जोड दिएका छन् ।

“इजरायलले आतंकवादीलाई आर्थिक र लजिष्टिक सहयोग पुर्‍याउने हरेक देशको विरोध गर्दछ । शान्तिपूर्ण देशहरूले कूटनीतिक र आर्थिक हिसाबले यस्ता आतंकवादी संगठनहरुलाई बहिष्कार गर्नुपर्छ र आतंकवादलाई समर्थन गर्ने मुलुकलाई प्रतिबन्ध लगाउनुपर्छ । यसले आतंकका घटनाहरुलाई रोक्न मद्दत पुर्‍याउँछ,” दक्षिणी इजरायली तटवर्ती सहर एलाटका आइजक इसहाक सुलेमानले भने ।

‘इजरायलीहरुले भारतजस्तो शान्तिपूर्ण देशलाई आफ्नो मित्रको रूपमा पाउनु हाम्रो लागि गौरवको कुरा हो । हामी प्रार्थना गर्दछौं कि हाम्रो मित्रता अझ प्रगाढ हुँदै जाओस्,” अक्टोजेनियनले भने ।

पाकिस्तानस्थित लश्कर-ए-तैयबाका १० जना आतंककारीहरूले सन् २००८ नोभेम्बर २६ मा मुम्बईभर चार दिनसम्म चलेको १२ योजनाबद्ध गोलीबारी र बम आक्रमण गरेका थिए । उक्त आक्रमणमा ६ जना यहुदीसहित कम्तिमा १६६ जना आतंकवादी मारिएका थिए भने ३०० भन्दा बढी घाइते भएका थिए ।

एलाटमा इजरायलीहरूले मुम्बई हमलाका पीडितहरूका लागि स्मारक निर्माण गर्न अनुरोध गरेका छन् ।

“हामीले एलाटका मेयर मीर इत्जाक हा लेवीलाई मुम्बई हमलाका ज्यान गुमाएकाहरुको सम्झनामा स्मारक स्थापना गर्न कुरा गरेका छौं । मेयरले भने कि तिनी सडक र स्क्वायरका मुद्दाहरूको बारेमा समितिमार्फत निर्णय गर्नेछन् । उनी सहयोग गर्न धेरै खुसी हुनेछन्,” ईलाटमा आप्रवासी यहूदीहरूको सितार संगठनका प्रतिनिधिहरूले पीटीआईलाई बताए ।

“यसका साथै उनले भारत-इजरायल मैत्री स्क्वायर वा महात्मा गान्धी स्क्वायर स्थापना गर्न पनि सुझाव दिए जहाँ मुम्बई आक्रमणका पीडितहरूका लागि स्मारक राखिने छन्, “उनीहरूले भने।

सहरमा चाबद आन्दोलनको सभाघरले ६ जना यहूदी पीडितको स्मृतिमा बिहीबार शोक दिवस मनाएका थिए ।

तेलंगाना एसोसिएशन अफ इजरायलले २६/११ को पीडितलाई सम्मान गर्न एक अन्तरविश्वास समारोह आयोजना गर्‍यो । एक यहूदी रब्बी, एक हिन्दू पादरी, एक ईसाई पादरी र एक सिख पुजारीले आक्रमण र शान्तिको लागि मृत्युवरण गरेकाहरुको सम्झनामा प्रार्थना गरे । “हामी शान्तिमा विश्वास गर्छौं तर आतंकमा ढल्नु हुँदैन । प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको नेतृत्वमा शून्य सहिष्णुताको नीति स्वागतमूलक परिवर्तन हो, ”संघका अध्यक्ष रवि सोमाले भने ।